Blue Flower

2013'te hayatımıza giren ÖABT sınavı 17 branşta yapılıyor. Bu branşlar arasında karşılaştırma yaparsak en zorlu sınavın Türk dili ve edebiyatı branşında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sınava giren aday sayısının fazla oluşu buna karşın tamamen haksız bir şekilde açılan kadro sayısının diğer branşlara göre daha az olması, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği mezunu öğretmen adaylarının oldukça disiplinli ve sistemli bir hazırlık aşamasından geçmesi gerektiğini gösteriyor. Biz bu sorumluluğun bilincindeyiz.      

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği ÖABT kursumuz, internet üzerinden canlı dersler ile yapılmaktadır. Yıl boyunca dersler ders öğrencilere verilen programı ile düzenli bir şekilde gerçekleştirilir. Sistem her ders öncesinde öğrencilerim mail adreslerinde ders hatırlatıcı ders davetiyesi gönderir.  Sadece kayıttan ders takibi yapılabilen sınıflar da açmaktayız.

Kursiyerlerimiz kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme girdiklerinde kendilerini ajanda programının beklediğini görürler. Bu ajandada gün gün ve saat saat ne zaman dersleri olduklarını görürler. Geçmişte yapılan tüm dersler de bu ajandada geçmiş günlerde kayıtlı şekildedir. Kursiyerlerimiz geçmişteki dersleri diledikleri kadar izleyebilirler. Derslerin kayıttan izlenmesi konusunda herhangi bir kısıtlama yapmamaktayız. Bir sınıfın yıl boyu göreceği ders saati en az 240 ders saatidir. Ortalama olarak bu rakamın derslere bölünmüş şekli aşağıdaki gibidir:

 

 YILLIK DERS SAATLERİ

DERS İSMİ

YILLIK DERS SAATİ

ESKİ TÜRK DİLİ

65

ESKİ TÜRK EDEBİYATI

60

HALK EDEBİYATI

45

YENİ TÜRK EDEBİYATI

55

ALAN EĞİTİMİ

15- 20 (SON 2 AY)

 

Yukarıdaki tabloda belirtilen derslerin haftalık ders programına yansıması şu şekildedir:

HAFTALIK DERS SAATLERİ

DERS İSMİ

HAFTALIK DERS SAATİ

ESKİ TÜRK DİLİ

2

ESKİ TÜRK EDEBİYATI

2

HALK EDEBİYATI

2

YENİ TÜRK EDEBİYATI

2

ALAN EĞİTİMİ

2 (SON 2 AY)

 

 

Panelde “ortak dosyalar” bölümünden derslerin dokümanları indirilebilir.  Buna karşın biz hazır nottan çalışmayı kursiyerlerimize önermiyoruz. Sınava hazırlanan her kişinin not alabileceği defterinin olması ve bulduğu yeni bilgileri not etmesi bilgilerin kalıcılığını arttıracaktır.

Ömür Hoca Uzaktan Eğitim’de ayda bir kursiyerlere sınav yapılır. Bu sınav bazen tarama sınavı bazen de deneme sınavı özelliğindedir. Sorularımızı kurs bünyesinde kayıtlı kursiyerlere uyguluyoruz.

Kursiyerlerimizin derse katılımlarını, kayıttan ders dinlemelerini sürekli takip ediyoruz. Kursiyerlerimize ders çalışma programı, sınav tercihleri vb. konularda rehberlik hizmetlerini de vermekten mutluluk duyuyoruz.